21 Kasım 2012 Çarşamba

BLOGUMUN İLK ÖDÜLÜ VE HAYVANAT BAHÇESİ

Biliyorum uzun bir zaman oldu...Yeni blog açan biri bu kadar ara mı verir dediğinizi duyar gibiyim. Ama ne olduğunu anlayamadığım bir şekilde halsiz,bitkin,mutsuz günler geçirdim....Sonuç olarakta buraya gelip birşeyler yazamadım. Bu arada biz hiç boş durmadık aslında ama çoğunun resmini bile çekmek gelmedi içimden. Meğer tip 2 diyabet hastasıymışım ve haberim yokmuş:( Büyük ihtimallede tüm yorgunluğum,bitkinliğim bu yüzdenmiş. Çünkü bir haftadır tedavi ve diyet eşliğinde kendimi eskiye dönmüş ve enerjik hissediyorum. Umarım artık ara vermeden devam edebilirim....
Bu arada beni çok mutlu eden bir ödül aldım. Sevgilli meşgul anne benim yepyeni blogumu bu ödüle layık görerek beni onurlandırdı. Kendisine çok teşekkür ediyorum.
Şimdi gelelim hayvanat bahçemize. Resimleri çok net çekemesem de yayınlamadan geçmek istemedim. Evde çocuklarla vakit geçirirken hem eğlenmeleri hem de bir şeyler öğrenmelerini hedefliyorum. Özellikle herşeyin para ile alınmaması gerektiğini öğrenmelerini , bazı şeyler için içlerindeki üretici gücü keşfetmelerini istiyorum. Zaten onlarda o kadar alıştılar ki "anne bize oyuncak alır mısın"yerine"anne oyuncak yapalım mı?"diyorlar...
Bu oyuna da onların canı sıkılmış bir şekilde ne yapsak arayışları içindeyken evdeki bir mdf parçayı ve marangoza kestirdiğimiz farklı boylardaki tahta blokları salona getirmemle başladık.
Biraz tatilde topladığımız taşlar, ponponlar, tahta bloklar ,mavi fon kartonu ve evdeki hayvan oyuncakları ile çok ucuza mal edilmiş ama çocukları uzun zaman keyifle oyalayan bir oyuncağımız oldu:))
Beyaz ponponlar küçük oğlumun dahiyane fikri ile penguenlerin karları oldu.Onların yaşaması için soğuk olması gerekiyormuş:)) Daha sonraki oyunlarımızda sarı ponponlar ineklerin samanları ve yeşil ponponlarda ot olarak değerlendirildi...
Dinozorlar bizim vazgeçilmezimiz. Ama bizimkiler asla birbirlerine saldırmazlar. Gayet mülayimdirler:))
Bu oyun daha sonra evimizde defalarca kuruldu. Her seferinde yeni ortamlar geliştirdiler. Yeni yeni yuvalar kurdular. Bazen sadece çiflik hayvanlarını kullandılar bazen yabani hayvanları. Ama hem bana dinlenmek için fırsat vermiş oldular hemde çook eğlendiler. Ne dersiniz güzel olmuş mu?

1 yorum:

  1. Çocuklara barış ve dayanışma duygusunu, henüz çok küçükken vermek gerekiyor. Ama ne yazık ki televizyon esiri olan zamane çocukları, savaş ve saldırganlık duygularıyla büyüyor. Bunun için sizin yaptığınız gibi barış ve dayanışma duygularını pekiştirecek oyunlar oynanılması çok yararlı olacaktır. Dinozor örneği doğru bir örnek. Çoğu ebeveyn, bu tür oyuncakları birbirine vurdurarak, kavga kurgusu yaratarak oynatır. Oysa bu, çocuğun zihnindeki saldırganlık tohumunu atmaktadır.

    YanıtlaSil